Agrikultura 2
Ime projekta: Mladinska izmenjava Agrikultura 2
Obdobje trajanja: Od 1. 5. 2020 do 28. 2. 2021
Mladinska izmenjava: predvidoma med 21. in 25. septembrom 2020
Financer: Erasmus+
Projektni partnerji: Ljudska univerza Ormož, Associazione culturale Eufemia (Italija), Be International (Češka republika) in še ena organizacija
Ciljna skupina: mladi med 18 in 29 let
Povzetek projekta:
V projektu mladinske izmenjave Agrikultura 2 bodo udeleženci imeli možnost spoznati navdihujoče zgodbe in uspešne poslovne prakse s področij sodobnega kmetovanja, slišati strokovnjake različnih s temo povezanih področij, pridobiti pomembno znanje, ki jim bo olajšalo načrtovati lastno in edinstveno poslovno pot na področju kmetovanja, turizma, trženja ali naravovarstva v domačem okolju.
Sodelovale bodo štiri organizacije iz različnih držav: Ljudska univerza Ormož, enota Mladinski center Ormož kot prijaviteljica in gostiteljica izmenjave ter organizacije iz Italije, Grčije in Češke. Vsak partner bo na izmenjavo pripeljal skupino 4 mladih v starostni skupini od 18 do 29 let in enega mladinskega voditelja (nad 18 let).
Opis projekta:
Z mladinsko izmenjavo bomo mladim približali sodobne trende kmetovanja, ki se obrača k sonaravnemu, trajnostnemu, ekološkemu načinu mišljenja in delovanja, hkrati pa uporablja najmodernejše tehnološke in digitalne pridobitve tako v kmetovanju kot v poslovanju, promociji, marketingu. Mlade bomo seznanili z najsodobnejšimi trendi s področij kmetovanja, kmečkega turizma, poslovnega načrtovanja in naravovarstva, jih opremili s potrebnimi znanji, veščinami, idejami in motivacijo za razvoj individualne poslovne poti v domačem okolju.
S predstavitvami lokalnih primerov pozitivnih praks, s predavanji strokovnjakov, z izkustvenimi delavnicami, z delavnicami izdelave poslovnih načrtov, z razglabljanjem o problemih brezposelnosti mladih s poudarkom na reševanju težav v novih trendih kmetovanja bodo mladi pridobili nova znanja, veščine in ideje. S projektom mladinske mednarodne izmenjave Agrikultura 2 bodo udeleženci spoznali poklic in poslanstvo sodobnih kmetov, zeliščarjev, vinarjev ... in z njimi povezanih promotorjev, tržnikov, turističnih delavcev, razbili usidrane stereotipe o kmetovanju, razširili svoj pogled ter tako povečali svoje izobraževalne ali samo-zaposlitvene možnosti. V druženju s strokovnjaki in z mladimi podjetniki s področij agrikulture, z naravovarstveniki, promotorji lokalnega turizma ter v spoznavanju lokalnih dobrih praks sonaravnega kmetovanja, ki se dopolnjuje s turistično ponudbo, promocijo, marketingom in moderno zeleno okoljevarstveno miselnostjo, bodo spoznali priložnosti za razvoj novega življenjskega sloga in samozaposlitve.
Z izmenjavo različnih mnenj, izkušenj in idej, v medkulturnem, neformalnem in priložnostnem učenju, bodo mladi krepili čut za sprejemanje drugih in drugačnih, za kritično presojanje in argumentirano razmišljanje.
Mladi bodo dobili priložnost razmišljati izven dosedanjih okvirjev o možnostih reševanja problema brezposelnosti na področju kmetovanja, tudi če to pomeni selitev iz urbanih mest v ruralna okolja, kar do sedaj ni bil trend razmišljanja, saj mladi iščejo priložnosti v večjih mestih in na tujem, domača zemlja pa ostaja neizkoriščen potencial.
Glavne projektne aktivnosti: Predhodni pripravljalni sestanek in mladinska izmenjava